Home

ברוכים הבאים לאיגוד מקצועי לגייסים ומפתחי משאבים בישראל

האיגוד המקצועי במספרים:

 * במהלך 2011/2013 בוצעו מספר סקרים אנונימיים במטרה למפות ולאפיין את העיסוק והעוסקים בגיוס ופיתוח משאבים בישראל. 

התפלגות העוסקים לפי מין: נשים: 59,8% - גברים : 40.2%

התפלגות השכלה בקרב העוסקים : תואר ראשון: 44% | תואר שני: 50% | P.H.D : 5% | הסמכה רבנית: 2% | השכלה תורנית: 5%

ידיעת שפות : עברית 99%, ערבית 6%, אנגלית 98%, צרפתית 19%, ספרדית 6%, רוסית 2%, גרמנית 4%, יידיש 7%

מעמד מקצועי: עצמאי 17%, שכיר 61%, לא מוגדר 14%

ותק במקצוע: פחות משנה 5%, בין 1-3 שנים 8%, בין 4-6 שנים 19%, בין 7-9 שנים 17%, יותר מ-10 שנים 48%

העיסוק העיקרי של מגייסי המשאבים: טיפוח קשר עם תורמים 24%, טיפוח קשר עם תורמים פוטנציאלים 16%, ניהול התנדבות 3%, ניהול מאגרי מידע ומחקר 18%, כתיבה מקצועית 58%, עריכת תקציבים 19%, יחסי ציבור 6%, טיפוח קשרים עם הקהילה העסקית 12%,  עזבונות וירושות 5%, ארגון משלחות סקר 4%, הפקת אירועים התרמתיים 6%.

שימוש בטכנולוגיות לצורך הגיוס: אף פעם 4%, לעתים רחוקות 13%, לעתים קרובות 43%, מרבית הזמן 39%

מדברי ג'ו בראון - יו"ר ועדת ההסמכה בטקס הענקת תעודות הסמכה

ברכות להסמכה

ערב טוב לכולם ותודה רבה שבאתם. אתם יודעים מי היה מגייס המשאבים המוצלח ביותר בהיסטוריה של העם היהודי? שלמה המלך. הוא שכנע את חירם מלך צור – שלא היה יהודי לתת לו חינם את הארזים שממנו בנה את המקדש. מה אני אגיד, קטונתי.

ובכל זאת, נכון, לא מדובר בחנוכת בית המקדש, אבל בכל זאת, טקס ההסמכה הזה הוא ארוע היסטורי. בוגרים ראשונים של קורס ראשון שהאיגוד יזם. צעד משמעותי ביותר בדרך להכרה בישראל שהמקצוע הזה הוא אכן מקצוע, ולא פינת תעסוקה לדוברי האנגלית או – להיפך – שנורר.

ואכן, כדי להגיע למעמד זה, היו לא מעט שעמלו, וראוי לתת להם את הקרדיט, החל משי בן מרדכי, יו"ר האיגוד, שהוביל את כל המהלכים של האיגוד – בין אם בהקמת הארגון ובין אם בייסוד הקורס, לך באמת כולם צריכים להודות כאן. תודות גם לאהרן מור, שליווה את הפרוייקט מבחינה אקדמית והיווה דמות רצינית ממנו למדו ושאבו העמיתים, ולזאב פרץ, שבנה תוכנית למופת, וכולנו מלאים הערכה לשניכם על העבודה הקשה וההשקעה המרובה. משהו קטן, זאב, אם יורשה לי, לא רק שבנית קורס והפעלת אותו, גם נדבקת בחיידק הזה, נראה לי, של פיתוח משאבים כמשהו מהותי לאדם העוסק בזה.

 ואני רוצה להודות לחברי ועדת ההסמכה הראשונה, שקבעו את יסודות הקורס:

עו”ד ירון קידר (יו”ר הועדה), פרופ’ אליעזר יפה, ג'יי שופט, דורית רום, דר’ חגי כץ, דר’ מייק נפתלי, דר’ ניסן לימור, דר’ סטפן דונשיק, נירית רוסלר, עו”ד עמירם בוגט, אנושקה האורסטוק ושי בן מרדכי

בשבילי, המפגשים האלו אתכם – הפגישה הראשונה שלי עם העמיתים, היוו סוג של לימוד כפול. לא רק שלמדתי עליכם וזכיתי למשב רוח רענן מפיכם, גם למדתי מה יכולה להיות הסמכה. החברים לועדה,כולם עם רקע עשיר ביותר בגיוס כספים, הביאו איתם את הניסיון ואת הפרספקטיבות שלהם, אבל גם אתם עשיתם זאת, ואני רוצה לתת לכם סקירה קצרה על מה ששמענו מכם.

 מבתיה ראינו מנהיגות חדשה, קצת נבוכה אולי, אבל נקיה וזכה, עם הpassion, התשוקה הגדולה. גבי אמר שאצלו היתה "הבנה שזה מקצוע" ועל הצורך לבוא מתוך חוזק ולא מתוך נזקקות. תומר סיפר על שיתופי פעולה, ועל כמה חשוב "להביא את עצמי", ניצן – על חיבור של קהלים ועל החשיבות בקולגות, ולהפסיק להרגיש לבד. לגיא היה חשוב שתהיה שפה משותפת, וסט של ערכים – ושהוא ראה איך זה בא לידי ביטוי דרך הקורס, אור – על הקשר של התורם לפרוייקט הספציפי, פביאן – אמרת "תמיד להביא משהו חדש", ו'בוא להיות איתי', ליסי אמרה שתמיד עסקה בחיבורים, מתוך אהבה לאנשים, ויוסי איש ההיטק דיבר על ההסמכה כעל אקט רציני, שיהיה סטטוטורי.

וואו – אתם ממש האיגוד, על כל גווניו. מגוון של תחומים, מגוון של התמקצעויות, מגוון של רקעים, פשוט כיף לראות. אחד מחברי הועד אמר לי שחשוב לציין שכדי להצליח בתחום, צריך להיות true to one’s self – נאמן לעצמך. לפי מה שראינו, כולנו מאמינים שתצליחו כמגייסים – בדיוק בגלל תכונה זו. כל אחד נאמן לעצמו שאחר לגמרי מהשני. וככה זה במקצוע שלנו.

 וכאן, אני רוצה לעבור למה שאחת מחברות הועדה כינתה "פן אישיותי" – וזו האתיקה שלפיה אדם עוסק במקצוע.  פּוֹטֶר סְטיוּאַרְט, שופט בבית המשפט העליון של ארה"ב, אמר:

“Ethics is knowing the difference between what you have a right to do and what is right to do.”

כלומר אתיקה היא ההבדל בין לדעת מה זכותך לעשות ומה נכון לעשות. אני לא בא לשפוט כאן אף אחד, אבל אני שמח שכולכם למדתם על הקוד האתי של האיגוד, ושהבנתם שעל מנת שהמקצוע יוכר כמקצוע בישראל באמת, חייבים שאנחנו – כחברי האיגוד - נאמץ ללבנו את מה שכתוב בו. הקווים המנחים – של הגינות וכבוד, של יושרה ואמפתיה ושל שקיפות לצד מקצועיות – הם אלו אשר מנחים אותי, ואת כל חברי האיגוד, כך אני מקווה, בכל אשר הם עוסקים. וכמובן, הובהר לכם כי ההצטרפות לאיגוד המקצועי מותנת בהסכמה ובחתימה על קוד האתיקה המקצועי.

כולנו מודעים לכך שתרומות אינן מיועדות לרווח האישי של מפתח המשאבים וכן שלא ראוי יקבל עמלה או תגמול המבוסס על אחוזים. מטרת התרומה צריכה להתבצע במלואה. עבור מגייס משאבים, לא אמרו להיות דבר הקדוש מזה בעבודתו.  ועם זאת, יש מקום לחבק במקום לדחות, ויש מקום לתת במה למנעד המקצועי, שמתבטא גם בין עמיתי הקורס וגם בין אנשים שהקימו את האיגוד, להביע את דעתם בנושא. כל אחד יודע שיש ראוי ויש מצוי, ואנו חיים על המתח שביניהם. למשל, כאשר ארגון נמצא בתחילת דרכו, ואין לו יכולת כלכלית לשלם שכר נאות למגייס, ניתן להבין מדוע היתה הסכמה לשלם למגייס לפי אחוזים, במיוחד אם מדובר באחוזים נמוכים במיוחד. יש יוצאי דופן  - ועל כך אני מודה למי שכתבו את הקוד האתי, ובראשם פמלה דויטש, שנסחו בחכמה ובחרו במילה 'ראוי'.

וכאן, אעבור מהמצוי והראוי אל המבורך. משהו שכמעט כולכם הזכרתם בראיונות הוא שיצרתם קהילה של ממש. זה נהדר, אין חשוב מזה. הבדידות שכולנו חווינו מבחינה מקצועית יכולה להיפסק רק בצורה זו. רק על ידי בניית קהילות של מפתחי משאבים נוכל לעמוד איתן, ולהציג בכבוד את המקצוע שלנו. נדע שיש עוד כמונו, ונהיה גאים בכך. אני מקווה שגם בוגרי הקורס הקרוב "ישכילו" לבנות קהילה כזו. אולי אפילו מישהו מכם יתנדב לעזור להם עם זה....

 אז תודות אחרונות לחברי ועדת ההסמכה – דורית רום, דברה לונדון – ותודה לך ולשיתופים על אירוח ישיבות הועדה, ניל לוי, וג'וני קליין. תודה לא רק על הזמן אלא גם על ההקשבה, ועל השותפות לדרך. למדתי מכל אחד מכם המון. תודה לאיגוד על האמון ששם בנו, כחברי הועדה, ובי כיו"ר הועדה.

ומילה אחרונה – למדתי שיש עוד הרבה מה ללמוד על הסמכה, אבל בעיקר למדתי שיש עוד אנשים שרואים את מה שאנחנו רואים באיגוד, על הטוב שאנחנו מביאים לחברה כשאנחנו מגייסי משאבים לא רק בשם אלא גם במי שאנחנו, בפנים.

 • שי בן מרדכי

  אדריאנה דודי  דוד מאיר אפשטיין ניל לוי דורית רום יוסי קליין ג'ו בראון

  יו"ר

  חברת הנהלה ועדת חברות חבר הנהלה חברת הנהלה חבר הנהלה ועדת הסמכה  

                

  תמר סואן-קרן

  שירה שקולניק

  איציק זילברמן אהרון מור ג'וני קליין מלכה א-דור אנא ביילין ורדה טראוגר
  ועדת חברות יח"צ ותקשורת ועדה אקדמית חבר הנהלה ועדת ארגון ועדת ביקורת קשרים בינלאומים ועדת ביקורת    
 • ג'ו בראון דברה לונדון דורית רום ג'וני קליין ניל לוי שי בן מרדכי

   

 •  

  אהרון מור דר' ניסן לימור דר' חגי כץ פרופ' אליעזר יפה

חדשות אחרונות

 • ברכות לבביות

  ברכות לבביות לחברינו אהרון מור, יו"ר הועדה האקדמית של האיגוד, על קבלת תואר דוקטור. נושא הדוקטורט של אהרון : "השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה מאז נפילת חומת ברלין ועד ימינו". המחקר מתמקד במל"כרים וארגונים העוסקים בנושא.

   
 • הצטרפו לאיגוד המקצועי של מפתחי משאבים בישראל

  האיגוד המקצועי הנה ההתאגדות היחידה הדואגת לעוסקים בתחום גיוס ופיתוח משאבים בישראל ושואפת להפוך את העיסוק למקצוע מוכר ומכובד.

  קרא עוד...  
 • מדוע האיגוד המקצועי למפתחי משאבים בישראל

  התאגדות מקצועית של גייסי כספים בישראל פועלת כמוקד המעניק עוגן ערכי ומקצועי לעוסקים באמצעות הגנה, מחקר, חינוך, הכשרה והסמכה. ההתאגדות המקצועית של גייסי כספים בישראל מטמיע נורמות מקצועיות ופועלת לשקיפות ולהתמקצעות של העשייה הפילנתרופית ובכך יוצרת תשתית ראויה מבחינה ערכית ומוסרית ומגבירה את אמון הציבור כתנאי הכרחי לקיום חברה סולידרית ומעורבת.

  קרא עוד...

EFA

הרשמה לניוזלטר

הרשם כדי להיות בקשר איתנו

אורחים באתר

יש לנו 14 אורחים ו-אין רשומים מחוברים